تأمین آب عاری از آرسنیک برای۵۵۰۰ نفر در شهرستان هشترود

با نصب و راه‌اندازی سامانه‌ی تصفیه آب با فناوری نانو به ظرفیت هزار مترمکعب در روز، ۵۵۰۰ نفر در شهرستان هشترود از آب آشامیدنی عاری از آرسنیک بهره‌مند خواهند شد. این فناوری توسط شرکت پالایش پلاسما صنعت و همکاری شرکت آب و فاضلاب استان آذربایجان شرقی و دانشگاه تبریز نصب و راه‌اندازی شده‌است.

با حضور مجید خدابخشی، استاندار آذربایجان شرقی، و مسئولان شرکت آبفای این استان و دانشگاه تبریز، از سامانه‌ی کاویتاسیون پلاسمایی شرکت پالایش پلاسما صنعت در شهرستان هشترود رونمایی شد.

 سیستم کاویتاسیون پلاسمایی به‌یصورت پکیج کامل تصفیه‌ی آب آشامیدنی در تصفیه‌ی آب نظر کهریزی به ظرفیت ۱۰۰۰ مترمکعب در روز با هدف حذف فلزات سنگین (آرسنیک) با هزینه‌ی تقریبی ۱۰ میلیارد ریال توسط شرکت پالایش پلاسما صنعت نصب و راه‌اندازی شده‌است. این سیستم به‌منظور حذف فلزات سنگین با مشارکت شرکت پالایش پلاسما صنعت، شرکت آب و فاضلاب استان آذربایجان شرقی و دانشگاه تبریز ساخته شده‌است.

نتایج به‌دست آمده نشان دهنده‌ی توانایی این سیستم در کاهش فلزات سنگین به کمتر از میزان استاندارد و همچنین حذف  میکروارگانیسم‌های موجود در آب تا ۹۹٪ است. همچنین این سیستم بوی نامطبوع آب (که در اینجا ناشی از آب سد و بوی آبزیان و … است) را به‌طور کامل حذف می کند. این سیستم برای حذف فلزات سنگین نیاز به تنها ۵۰۰ وات انرژی به‌ازای هر مترمکعب آب دارد.

نتایج موفقیت آمیز این پروژه باعث شده‌است تا این شرکت در حال مذاکره با شرکت آب و فاضلاب استان آذربایجان شرقی برای پیاده‌سازی این سیستم در سایر مناطق مورد نیاز باشد. این سیستم مورد تأیید شرکت آبفای استان آذربایجان شرقی بوده و تعداد افراد تحت پوشش آن ۵۵۰۰ نفر هستند. لازم به ذکر است که این فناوری پیش از این در پتروشیمی تبریز با موفقیت نصب و راه اندازی شده بود.

ضمناً بنا به ارزیابی انجمن مدیریت سبز اروپا واقع در آلمان و سوئیس که با همکاری شرکت آبفای استان آذربایجان شرقی و  انجمن مدیریت سبز ایران صورت گرفته این سیستم مورد تأیید اولیه‌ی آن سازمان قرار گرفته است و تأییدیه نهایی تا یک ماه آینده آماده خواهد شد.

filereader.php?p1=main_c81e728d9d4c2f636