مرگ‌موش نانویی؛ بلای جان موش‌ها، بی‌خطر برای انسان!

مرگ‌موش نانویی؛ بلای جان موش‌ها، بی‌خطر برای انسان!

نانوپودر غیرسمی کشنده موش (شُک) تولید شرکت دانش‌بنیان رایان زرین سینا می‌تواند موش‌ها را به سرعت از بین ببرد در حالی که برای انسان، دام و محیط‌زیست بی‌خطر است.

شرکت دانش‌بنیان رایان زرین سینا اقدام به تولید «مرگ‌موش» نانویی کرده که برای انسان و دیگر حیوانات بی‌خطر بوده اما می‌تواند موش‌ها را از بین ببرد.

اکبر نیازی؛ مدیرعامل رایان زرین‌سینا و پژوهشگر ابداع کننده این فناوری درباره این مرگ موش می‌گوید: «۹ سال پیش شهرداری تهران به دلیل خطرات استفاده از مرگ‌موش‌های رایج به دنبال محصول جدیدی بود که تنها روی موش‌ها اثرگذار باشد و خطری برای انسان و دیگر حیوانات نداشته باشد. از این رو کار روی مطالعه فیزیولوژی موش‌ها را آغاز کردیم و در نهایت با شناخت ویژگی‌های سیستم گوارش موش، سمی ویژه‌ موش‌ها تولید کردیم. البته این سم بعدها با انجام اصلاحاتی بهبود یافت به طوری که در حال حاضر می‌توان آن را یک محصول بی‌خطر و موثر برای از بین بردن موش‌ها دانست.»

وی دوام بالای این سم را از دیگر مزیت‌ها آن می‌داند. در حالی که سم‌های رایج تنها چند هفته دوام دارند این سم نانویی می‌تواند سال‌ها دوام داشته باشد و در صورت تجزیه شدن نیز برای خاک کود محسوب می‌شود و اثرات مخرب زیست‌محیطی سم‌های رایج را ندارد.

نیازی درباره بازار این محصول می‌گوید: «در حال حاضر شهرداری‌ها متقاضی اصلی این محصول هستند و تاکنون شهرداری‌های تهران، اصفهان، مشهد، گرگان، مازندران، کرج، شهریار و شهرقدس از این فناوری استفاده کرده‌اند.»

ترکیبات این محصول شامل نانوپودر پاششی سولفات کلسیم، آلژینات، ژله گیاهی، مواد معدنی، مواد پروتئینی، چربی و طعم‌دهنده‌های مختلف است که پس از فرآوری با فناوری نانو در بسته‌بندی ۱۰۰ گرمی به بهره‌برداری رسیده است. اثر‌گذاری این محصول به گونه‌ای است که موش پس از مصرف، به محل امن خود پناه برده و دچار انسداد دستگاه گوارش و ایست قلبی می‌شود. این پودر مرگ موش برای کشتن گونه‌های متفاوت موش‌ها و به‌طور وسیعی در مزرعه‌ها، باغ‌ها و مکان‌های ذخیره‌سازی غذا و مواد فاسدشدنی قابل‌استفاده است. به طورکلی نانوپودر غیرسمی شُک در بخش‌های زراعت و باغبانی و واحدهای تولیدی و خدماتی سرپوشیده مانند سیلوها و انبارهای ذخیره، دامداری‌ها و مرغداری‌ها، سالن‌های سرپوشیده، کارخانجات تولیدی، کارگاه‌ها، فروشگاه‌ها، مغازه‌ها، تأسیسات و اماکن دارای پوشش سقف قابل‌استفاده است.

نیازی فعالیت‌های شرکت رایان زرین سینا را محدود به این نوع مرگ موش نمی‌داند و می‌افزاید: «ما محصولات دیگری را نیز تولید کرده‌ایم و روی ساخت محصولات جدیدی نیز کار می‌کنیم. سم‌های بی‌خطر برای از بین بردن سوسک، مورچه و دیگر حشرات موذی از جمله دستاوردهای شرکت رایان زرین سینا است. ما اکنون در حال توسعه نوعی سم برای دفع ساس و شپش هستیم که علاوه بر دفع این انگل‌ها برای موی سر نیز مفید است.»

نیاز از راه‌اندازی سایت ویژه‌ای برای فروش این محصولات خبر داد که در آینده نزدیک برای تسهیل دسترسی مردم برای خرید این محصولات راه‌اندازی خواهد شد.

مدیرعامل رایان زرین‌سینا حمایت مسئولان از محصولات تولید داخل را یکی از ملزومات توسعه محصولات دانش‌بنیان دانست تا در سایه توسعه این محصولات بتوان به رشد اقتصادی بدون نفت رسید.

نانوپودر غیرسمی کشنده موش (شُک) تولیدی شرکت رایان زرین سینا تاکنون مجوزهای وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، سازمان محیط زیست، سازمان حفظ نباتات کشور، گواهی نانومقیاس ستاد فناوری نانو و تاییدیه‌های دانشگاه تهران و دانشگاه آزاد اسلامی فلاورجان را کسب کرده است.