استفاده از رنگ‌های نانویی برای ارتقا ایمنی ترافیکی و حمل‌ونقل جاده‌های کشور

استفاده از رنگ‌های نانویی برای ارتقا ایمنی ترافیکی و حمل‌ونقل جاده‌های کشور

پس از موفقیت نانورنگ لوتوس در بازار داخل کشور و کمک به ارتقا ایمنی ترافیکی جاده‌های ایران، شرکت پیشگامان فناوری آسیا درصدد صادرات این محصول است.

شرکت پیشگامان فناوری آسیا چند سالی است که نانورنگ‌های ترافیکی خود را به بازار داخلی عرضه کرده و این رنگ‌ها در حال حاضر در جاده‌ها و خیابان‌ها مورداستفاده قرار می‌گیرد.

حسین دیبایی اصل، مدیرعامل این شرکت می‌گوید: «با گذشت چند سال از عرضه این نانورنگ به بازار داخل کشور، این محصول جای خود را در بازار پیدا کرده و در حال حاضر ادارات راه، شهرداری‌ها و شرکت‌های خصوصی از جمله مصرف‌کنندگان این رنگ‌ها هستند. استفاده از این نانورنگ‌ ترافیکی ضدسایش موجب ارتقا ایمنی ترافیکی و حمل‌ونقل جاده‌ای در کشور شده است.»

مهندس دیبایی درباره بازارهای آتی این شرکت می‌گوید: «با توجه به عملکرد مثبت این رنگ در بازار داخلی، تصمیم به صادرات آن به کشورهای دیگر گرفتیم، از این رو بازاریابی‌هایی در کشورهای همسایه انجام شده و چند نمونه از این رنگ‌ها به کشورهای ترکیه، افغانستان و عراق داده شده است که در حال حاضر ترکیه این رنگ‌ها را تایید کرده و مسیر برای فروش به این کشور هموار شده است. به نظر می‌رسد که بتوانیم با آغاز سال جدید میلادی، برنا‌مه‌ریزی برای صادرات به این کشور را آغاز کنیم. البته نمونه‌ای نیز به یک شرکت آلمانی داده‌ایم که آن‌ها نیز نتایج مثبتی از این محصول گرفته‌اند و پیش‌بینی می‌کنیم که بتوانیم قراردادی نیز در آینده نزدیک با این شرکت آلمانی منعقد کنیم.»

مهم‌ترین نتیجه‌ کاربرد نانورنگ‌ترافیکی لوتوس، ارتقای ایمنی ترافیکی و حمل‌ونقل است؛ چرا که بدون خط‌کشی و علامت‌گذاری افقی بر روی جاده، رانندگی عملاً کار بسیار پرخطری خواهد بود. افزایش طول عمر رنگ باعث کاهش هزینه‌های اجرای مجدد آن می‌شود که این موضوع در امر خط‌کشی بالاترین بخش از هزینه را به خود اختصاص می‌دهد.

رنگ‌های ترافیکی معمولی موجود در ایران همواره با ضعف‌هایی همچون کوتاهی دوره‌ عمر و مقاومت پایین در برابر سایش و خراش مواجه بوده‌اند. بهبود این ویژگی‌ها از طرف ادارات و شهرداری‌ها نیز همواره مورد تأکید و درخواست بوده است. ارتقای این ویژگی‌ها، علاوه بر کارکرد بهتر و افزایش ایمنی، با طولانی کردن دوره‌های رسیدگی، باعث کاهش هزینه‌های مالی مربوطه می‌شود.

شرکت پیشگامان فناوری آسیا با به کارگیری نانوذرات در ساختار رنگ‌های ترافیکی خود، موفق به تقویت ساختار زنجیره‌ی پلیمری رنگ و بهبود خواص فیزیکی و مکانیکی در لایه‌ نهایی‌ این رنگ‌ها شده است. بدین ترتیب رنگ‌های ترافیکی با مقاومت بالا در برابر سایش و خراش و ماندگاری قابل توجه بر سطوح معابر تولید شده است.

نانورنگ تولیدی این شرکت متناسب با نیاز مصرف‌کننده و شرایط عملکردی در چند مدل مختلف ارائه شده است.