با فناوری‌نانو کیفیت برخی قطعات خودروسازان داخلی را بهبود دادیم

مدیر بخش تحقیق و توسعه شرکت عایق خودرو توس از بهبود برخی قطعات مورد استفاده در خودروهای داخلی با استفاده از محصولات نانو خبر داد.

عایق خودرو توس یکی از شرکت‌های فعال در حوزه قطعه‌سازی است که در حال حاضر چهار محصول نانو را در لیست محصولات خود دارد. درزگیر بدنه فوم شونده رابری با رئولوژی اصلاح شده، عایق بوتیلی صداگیر بدنه با استحکام کششی و چسبندگی بهبود یافته، درزگیر بدنه رابری با رئولوژی اصلاح شده و چسب تقویت کننده بدنه با جریان پذیری بهبودیافته، محصولات نانو شرکت عایق خودرو توس هستند که گواهی‌ نانومقیاس دریافت کرده‌اند.

محمد نورمحمدی، مدیر بخش تحقیق و توسعه این شرکت می‌گوید: «یکی از دغدغه‌های عایق خودرو توس ارتقأ کیفیت محصولات بوده و از سویی طی سال‌های گذشته بازخوردهایی از سوی مشتریان (خودروسازها) برای ارتقأ کیفیت برخی محصولات ما وجود داشت. از این رو اقدام به استفاده از فناوری‌نانو در چهار محصول کردیم که این کار موجب ارتقأ کیفی محصولات شد.»

مهندس نورمحمدی می‌افزاید: «در محصولاتی که روی بدنه خودرو پمپاژ می‌شود هر قدر خواص رئولوژی یکنواخت‌تر باشد کیفیت محصول نهایی بهبود می‌یابد که ما با افزودن نانوذرات به درزگیرها موفق به بهبود خواص رئولوژی این محصولات شدیم. استفاده از نانوذرات موجب یکنواخت‌تر شدن خواص محصول نیز می‌شود به طوری که افزودن نانوذرات در محصولات ما موجب شده تا در طول عمر محصول و تا پیش از تاریخ انقضأ، محصول خواص یکنواختی را ارائه می‌دهد.»

مدیر تحقیق و توسعه شرکت عایق خودرو توس درباره دامنه استفاده از این محصولات نانو در صنعت خودروسازی می‌گوید: «شرکت‌های خودروساز داخلی نظیر ایران خودرو، سایپا، پارس‌خودرو، مدیران خودرو و کرمان‌خودرو از جمله مشتریان این محصولات نانو هستند به طوری که در بسیاری از تولیدات این شرکت‌ها نظیر دنا، پارس، ۴۰۵، رهام و… محصولات نانوی شرکت عایق خودرو توس استفاده شده است.»

بررسی‌ها نشان می‌دهد که چسب تقویت‌کننده بدنه با جریان‌پذیری بهبود یافته، بهبود قابل توجهی در آزمون‌های چسبندگی و جریان‌پذیری حرارتی از خود نشان می‌دهد. به گونه‌ای که با افزودن نانومواد نه تنها استحکام چسبندگی به بیش از دو برابر افزایش می‌یابد بلکه میزان شره در دو جهت افقی و عمودی به صفر می‌رسد. این دو ویژگی شرایط ایده‌آلی را برای مصرف و ماندگاری این محصول ایجاد می‌کنند؛ به گونه‌ای که با اطمینان بالایی می‌توان گفت که قطعه پس از اعمال در محل هدف ثابت مانده و قسمت‌های ضعیف را می‌تواند به خوبی تقویت کند.

درزگیر بدنه رابری با رئولوژی اصلاح شده، طوری طراحی شده تا پس از پخت حالت الاستیک، انعطاف‌پذیری بالا و مقاومت حرارتی مناسب و همچنین قدرت بالایی در میرایی ارتعاش داشته باشد. همچنین، این محصول چسبندگی بسیار خوبی به سطوح فلزی چرب و گالوانیزه دارد.

عایق بیوتیل صداگیر بدنه دارای ویژگی‌های جالب توجهی نظیر مقاومت بالا به رطوبت، مقاومت بالا به خوردگی، چسبندگی بالا به سطوح مختلف، مقاومت حرارتی بالا، قابلیت اعمال آسان، وزن مناسب، عاری بودن از سرب، قیر و سایر مواد آلاینده، انعطاف‌پذیری بالا و قابلیت تولید در ابعاد و اشکال مختلف است.