صادرات فرش ایرانی با خواص آنتی‌باکتریال به چند قاره‌

صادرات فرش ایرانی با خواص آنتی‌باکتریال به چند قاره‌

شرکت نساجی فرخ سپهر کاشان (عضو گروه فرش فرهی) موفق به صادرات فرش‌های ایرانی حاوی نانومواد آنتی‌باکتریال به کشورهای مختلف اروپایی، آفریقایی و آسیایی شده است. اتریش، آلمان و انگلستان برخی از مقاصد صادراتی فرش‌های شرکت نساجی فرخ سپهر کاشان است.

شرکت نساجی فرخ سپهر کاشان، عضو گروه فرش فرهی، یکی از بزرگ‌ترین واحدهای تولیدکننده نخ پلی‌استر فیلامنت در صنعت فرش ماشینی کشور، با انجام تحقیقات دانش محور و ارتباط مستمر با مراکز پژوهشی در چند سال گذشته، موفق به تولید انواع نخ پلی‌استر آنتی‌باکتریال برای استفاده در صنعت نساجی و تولید فرش‌های ماشینی آنتی‌باکتریال با استفاده از فناوری‌نانو شده است.

فرش‌های تولید شده با این نخ‌ها از خواص آنتی‌باکتریال برخوردار بوده و به گفته مدیر بخش بازرگانی و تحقیق و توسعه این شرکت، به دلیل استفاده از نانومواد، رشد باکتری و کپک در این فرش‌ها به شدت کاهش یافته و بسیار سلامت محور هستند. بنابراین برای کودکان و افراد کهنسال که نسبت به آلودگی‌های محیطی حساسیت بیشتری دارند مناسب‌اند.

میکروب‌ها، باکتری‌ها و میکروارگانیسم‌ها مانند کورینه باکتریوم گزروزیس، از دلایل اصلی ایجاد بیماری‌ها، عفونت‌ها و ایجاد بوی بد هستند. لذا استفاده از مواد ضدعفونی‌کننده که منجر به کاهش فعالیت این موجودات می‌‌شوند، می‌تواند حائز اهمیت باشد. در این میان فعالیت ضدمیکروبی نقره به اثبات رسیده و در کاربردهای مختلفی مورداستفاده قرار گرفته‌ است. شرکت نساجی فرخ سپهر کاشان با هدف جلوگیری از بو گرفتن فرش در اثر تماس عرق بدن با سطح آن در مراکز پر رفت‌و‌آمد مانند مساجد و نواحی مسکونی، اقدام به تولید محصول فرش آنتی‌باکتریال و عرضۀ آن به بازارهای داخلی و خارجی کرده است.

در طول سال‌های گذشته اتریش، آلمان، چین، عراق، روسیه، انگلیس، امارات، بحرین، عربستان و عمان بخشی از مقاصد صادراتی فرش‌های آنتی‌باکتریال این شرکت بوده است.

فرش‌های نانویی شرکت نساجی فرخ سپهر کاشان گواهی نانومقیاس و سیب‌سبز سلامت را نیز دریافت کرده است. گروه فرش فرهی مشتمل بر ۳ واحد تولیدی شرکت نساجی فرخ سپهر کاشان، شرکت فرش سپهر کاشان و شرکت‌ اطلس ریس فعالیت خود را از سال ۱۳۶۹ آغاز کرده است. این گروه به عنوان یکی از  تولیدکنندگان نخ ۱۰۰% پلی‌استر فیلامنت فرش ماشینی و یکی از معتبرترین شرکت‌های تولیدکننده فرش ماشینی در ایران است. شرکت نساجی فرخ سپهر کاشان از نانوذرات نقره در تولید فرش‌های ماشینی ضدمیکروب استفاده می‌کند.