اولین دوره جایزه طراحی ایران جهت معرفی برترین تجهیزات آزمایشگاهی کشور برگزار می‌شود

دکتر پیمان صالحی رئیس نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ایران ساخت ‌درخصوص جایزه طراحی ایران گفت: «اولین دوره جایزه طراحی ایران ویژه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی به منظور ارزیابی و اعلام برترین طراحی محصولات ایرانی در این حوزه همزمان با نمایشگاه ایران ساخت برگزار می‌شود. سه حوزه ارزیابی و داوری محصولات در این دوره، برترین طراحی تجهیزات، برترین طراحی بسته‌بندی و برترین طراحی خدمات است و کلیه شرکت‌های حاضر در نهمین نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ایران ساخت می‌توانند در این رقابت شرکت نمایند.»

وی در ادامه به اهمیت موضوع طراحی صنعتی محصولات پرداخت و گفت: «موضوع طراحی صنعتی محصولات پس از انقلاب صنعتی در اروپا و با تولید انبوه و متنوع محصولات ماشینی، مورد توجه ویژه قرار گرفت. درحال حاضر کمتر محصولی بدون توجه به طراحی مطلوب و صرفا با تاکید بر فناوری خود می‌تواند در بازار به‌طور موفق حضور یافته و در رقابت بین برندها باقی بماند.»

براساس مطالعات موسسه مکنزی که در سال ۲۰۱۹ منتشر شده، شرکت‌هایی که به موضوع طراحی صنعتی محصولات توجه ویژه‌ای دارند، سود سهامداران خود را  نسبت به سایر رقبا، حداقل دو برابر افزایش داده‌اند. گزارش‌های منتشره از شورای طراحی انگلیس حاکی از آن است که  نرخ موفقیت شرکت‌هایی که فرآیند طراحی محصول را محور توسعه کسب و کار خود قرار داده اند، دو برابر سایر شرکت‌ است.

وی گفت: «همه‌ی ما محصولاتی با طراحی‌های خاص و منحصر بفرد را می‌شناسیم به‌عنوان مثال چاقوهای همه‌کاره سوییسی، محصولات اپل و صفحه‌ی اصلی سایت گوگل، این موارد بخوبی نقش طراحی درست محصول را در موفقیت‌های تجاری تحول‌آفرین و پایدار نشان می‌دهند.»

رئیس نمایشگاه ایران ساخت، در ادامه به اهمیت طراحی صنعتی در حوزه تجهیزات آزمایشگاهی اشاره کرده و گفت: «با توجه به حضور شرکت‌های بزرگ خارجی با  برندهای معتبر ‌در بازار تجهیزات آزمایشگاهی و تجهیزات پزشکی کشور، توجه خاص به‌ طراحی صنعتی ممتاز محصولات، نقش کلیدی و مهمی‌ در موفقیت شرکت‌های ایرانی در این عرصه ایفا می‌کند. همچنین حضور و تثبیت موفقیت‌آمیز در بازارهای صادراتی بدون توجه به این موضوع امری محال به‌نظر می‌رسد.»

بدین منظور معاونت علمی‌ و فناوری ریاست جمهوری حمایت‌ها و تسهیلات متنوعی جهت ارتقا و بهبود طراحی صنعتی محصولات شرکت‌های دانش‌بنیان درنظر گرفته است. مشاوره رایگان، پرداخت بخشی از هزینه طراحی محصول و بسته‌بندی، پرداخت بخشی از هزینه دمو سازی و پرینت سه‌بعدی و … برخی از این موارد هستند که شرکت‌ها می‌توانند درخواست خود را در سایت مرکز طراحی ایران پیگیری نمایند.

جایزه طراحی ایران که اولین دوره آن همزمان با نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی برگزار می‌شود نیز یکی از برنامه‌های ترویجی معاونت در این حوزه است. برگزاری سالانه این رقابت، اهمیت این موضوع را در برنامه‌های توسعه‌ای و صادراتی شرکت‌های دانش‌بنیان به همه یاداوری خواهد کرد.

مشاور رئیس دانشگاه شهید بهشتی درباره شاخص‌های ارزیابی این رقابت گفت: «در خصوص شاخصه‌های ارزیابی یک طراحی صنعتی ممتاز در این حوزه، بصورت کلی سه موضوع  انطباق طراحی با ساخت و تولید، انطباق با کاربر و انطباق با محیط مورد ارزیابی قرار می‌گیرد. در موضوع انطباق ساخت و تولید انبوه محصولات منطق و هدف طراحی، انطباق روش‌های ساخت با تیراژ تولید محصول، انتخاب مواد متناسب با کارایی و عمر مفید محصول، زیبایی‌های بصری و گرافیک در طراحی مورد ارزیابی قرار خواهد گرفت. همچنین در خصوص سازگاری محصولات با کاربر مواردی نظیر انطباق با ابعاد و شرایط فیزیکی بدن کاربر، انطباق با ساختار روانی ذهن کاربر (برای نمونه: جنسیت، ملیت، سن) و سبک رفتاری کاربر و … از اهمیت فوق‌العاده‌‌ای برخوردار است. ارزیابی سازگاری با محیط نیز عبارتند از تناسب محصول با کانال‌های توزیع و حمل و نقل، انطابق منطقی با محیط کاربری، تناسب با تجهیزات مجاور و انطباق با الزامات زیست محیطی، طراحی اقتصادی و طراحی سبز.»

صالحی اصالت طرح‌های ارسالی (کپی نبودن از محصول رقبا) و ارائه محصول در بازار را دارای اهمیت بالایی دانسته و اشاره کرد که این دوره از جایزه شامل طراحی‌های مفهومی‌ و محصولات در حال تحقیق و توسعه نمی‌شود.

دکتر پیمان صالحی در خصوص داوران این جایزه افزود: «شناسایی و انتخاب کارشناسان و داوران خبره، جهت برگزاری این رقابت امری پیچیده به نظر می‌رسید، زیرا افراد دارای تجربه کافی در حوزه‌‌ی تجهیزات آزمایشگاهی و پزشکی کشور به تعداد انگشتان یک دست هم نمی‌رسد. هیات برگزاری جایزه طراحی ایران با توجه ویژه به موضوع داوری و بررسی‌های گوناگون موفق به کسب اعتماد خبرگان این حوزه شدند. هیات داوران امسال، ترکیبی از اساتید دانشگاهی، طراحان برتر تجهیزات پزشکی و آزمایشگاهی کشور و شرکت‌های تولیدی برتر این حوزه است.»

گفتنی است که نهمین دوره نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ایران ساخت، از ۲۳ تا ۲۶ آذرماه در نمایشگاه بین‌المللی تهران برگزار شده و بیش از ۳۷۰ شرکت اقدام به عرضه ۱۰هزار مدل_محصول می‌کنند. علاقمندان می‌توانند از غرفه مرکز طراحی ایران در سالن خلیج فارس بازدید کرده و با مشاوران مرکز صحبت کنند.