نرم‌افزاری برای تحلیل تصاویر میکروسکوپ الکترونی نانوذرات

یک شرکت نرم‌افزاری، برنامه‌ای موسوم به نانومت به بازار عرضه کرده است که با استفاده از آن می‌توان تصاویر میکروسکوپ الکترونی گرفته شده از ذرات را تبدیل به گزارش‌های تحلیلی درباره نانوذرات کرد.

تولیدکنندگان فعال در حوزه فناوری‌ نانو به دنبال روش‌های اندازه‌گیری و آنالیز نانوذرات هستند. شرکت فول‌اسکن‌نانو (FullScanNANO) محصولی به نام نانومت (NanoMet) به بازار عرضه کرده است که یک ابزار دقیق و مقرون به صرفه برای اندازه‌گیری و آنالیز ذرات است.
نانومت یک برنامه ساده است که کاربر به سادگی می‌تواند از آن استفاده کند. این ابزار جزئیات تحلیلی از نانومواد را در کسری از ثانیه ارائه می‌دهد. کاربر تصویر نانوذره مورد نظر خود را که با میکروسکوپ الکترونی گرفته است، وارد برنامه می‌کند. این کار در دو مرحله و به سادگی انجام می‌شود. در قدم اول، برنامه اجرا شده و در قدم دوم برنامه نانومت یک هیستوگرام، اندازه‌گیری با جزئیات و تحلیلی از تصویر در قالب یک فایل PDF ارائه می‌دهد.
نانومت برای اولین بار از طریق برنامه مبتنی بر ابر در دسترس قرار می‌گیرد، به طوری که کاربر در هرکجا که باشد می‌تواند از آن استفاده کند. شرکت فول‌اسکل‌نانو که در شهر تالاهاسس قرار دارد، این برنامه را ارائه کرده است و کاربران می‌توانند نتایج تصاویر خود را به راحتی دریافت کنند.
این شرکت معتقد است که لیسانس این برنامه می‌تواند در اختیار شرکت‌های فناوری‌ نانو قرار گیرد تا این شرکت‌ها بتوانند خودشان نتایج کارهای تحقیقاتی خود را تحلیل کنند. با استفاده از این برنامه، اندازه‌گیری نانوذرات، ساده‌تر، سریع‌تر و با هزینه‌ کمتر صورت می‌گیرد.
جودی چیس، مدیرعامل شرکت فول‌اسکن‌نانو، می‌گوید: «با اعطای لیسانس استفاده از این نرم‌افزار، ما به مشتریان خود در حوزه فناوری‌ نانو کمک می‌کنیم تا به سادگی محصولات جدید خود را توسعه دهند. این شرکت می‌توانند براساس نیاز خود گزارش‌گیری کند.»
برای کسب اطلاعات بیشتر درباره فول‌اسکل‌نانو و نرم‌افزار نانومتر به سایت www.fullscalenano.com مراجعه کنید.
فول‌اسکل‌نانو در سال ۲۰۱۲ به‌صورت یک شرکت نوپای فناورانه تأسیس شد تا پیشرفت‌هایی در حوزه فناوری‌ نانو ایجاد کند. این شرکت در حوزه نرم‌افزار فعالیت دارد و برای محصولات مختلفی از باتری گرفته تا شامپو و دارو خدماتی ارائه کرده است. با توجه به ابعاد نانومواد، تحلیل آن‌ها با دشواری‌هایی همراه است که مشتریان این شرکت علاقه‌مند به استفاده از نرم‌افزار نانومت برای فائق آمدن بر این مشکلات هستند.