عضویت ستاد ویژه‌ی توسعه‌ی فناوری نانو در اتاق بازرگانی مشترک ایران عراق

ستاد ویژه‌ی توسعه‌ی فناوری نانو در راستای سیاست های کلان در حوزه توسعه‌ی صادرات محصولات نانویی ایرانی به کشورهای همسایه، به عضویت اتاق بازرگانی مشترک ایران عراق اتاق مشترک بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران و عراق، وابسته به اتاق بازرگانی ایران درآمد.

کمک به توسعه‌ی صادرات و همکاری‌های بین‌المللی شرکت‌های نانویی ایرانی، همواره یکی از اولویت‌های ستاد ویژه‌ی توسعه‌ی فناوری نانو بوده است. تاسیس دفتر ستاد ویژه‌ی توسعه‌ی فناوری نانو در کشور چین، توسعه‌ی همکاری‌های نانویی با دیگر کشورها، به‌ویژه کشورهای همسایه، از سیاست‌های ستاد فناوری نانو بوده است. بر این اساس چهار کشور عراق، افغانستان، ارمنستان و عمان در اولویت گسترش همکاری فی مابین قرار گرفته‌اند.
مهندس جلیل زعیم، کارشناس واحد بازار ستاد فناوری نانو، کشور عراق را به‌عنوان یکی از بازارهای هدف محصولات نانویی ایرانی معرفی کرد و افزود: «آرام شدن جو سیاسی کشور عراق با از بین رفتن داعش موجب شده است تا شرکت‌های ایرانی به‌طور بیش از پیش به بازار این کشور جهت صادرات محصولات خود فکر کنند. ازاین‌رو ستاد ویژه‌ی توسعه‌ی فناوری نانو به عضویت اتاق بازرگانی مشترک ایران و عراق در آمد.»
وی هدف از این عضویت را تسهیل روابط تجار ایرانی و عراقی برای ورود محصولات نانویی ایرانی به کشور عراق و ایجاد یک صادرات پایدار عنوان کرد.
وی ادامه داد: «پیش‌بینی می‌شود که در دو حوزه بتوانیم به‌صورت متسمر و سازنده فعالیت کنیم. حوزه‌ی اول حوزه‌ی محصولات ساختمانی است. ازآنجایی‌که عراق بر اثر جنگ ویران شده است طی ۵ سال آینده نیازمند سرمایه‌گذاری خرد و کلان در حوزه ساخت‌وساز است. اولویت دوم همکاری صنعت پلاستیک عراق است که به عنوان یکی از صنایع زیرساختی در کشور عراق مورد توجه است.»
زعیم ضمن ابراز امیدواری در خصوص ورود به حوزه‌های دیگری از جمله کشاورزی، آب، ملزومات بهداشتی و درمانی و دارو در سال‌های آینده، گفت: «امیدورایم که شرکت‌های تولیدکننده‌ی محصولات نانویی بتوانند از این زیرساخت فراهم‌ شده نهایت استفاده را ببرند تا زمینه‌ی رشد هر چه بیشتر صادرات محصولات نانویی فراهم شود.»