ارائه خدمات نوآورانه در حوزه نانوکامپوزیت به تولید‌کنندگان لاستیک

گرافاین شرکت نوپایی است که از دانشگاه منچستر انشعاب یافته است. این شرکت قصد دارد تا خدمات فناورانه در حوزه تولید نانوکامپوزیت به شرکت‌های فعال در حوزه لاستیک و الاستومر ارائه کند تا آنها بتوانند از نانومواد برای بهبود محصولات خود استفاده کنند.

گرافاین (Grafine) توسط دو محقق از دانشگاه منچستر، ماریا ایلیوت و آراویند ویجایاراگاوان، تاسیس شده‌است. این دو محقق در حوزه مواد تخصص داشته و به دنبال تقویت ساختار لاستیک‌ها و الاستومرها هستند. در این کسب و کار جدید، بنیان‌گذاران شرکت گرافاین قصد دارند تا با استفاده از گرافن، ساختار مواد نرم به ویژه لاستیک و الاستومرها را تقویت کنند.

این شرکت در مرکز نوآوری دانشگاه منچستر تاسیس شده‌است و برای توسعه فناوری از امکانات تراز اول این دانشگاه بهر‌ه‌مند است.

شرکت گرافاین به دنبال ارائه خدمات فنی برای شرکت‌های تولید کننده در سراسر جهان است تا آنها بتوانند از گرافن در محصولات خود استفاده کنند.

الاستومرها و لاستیک‌ها در محصولاتی نظیر تایر، کفش، دستکش، قطعات صنعتی، مواد ساختمانی، پوشش و ادوات پزشکی استفاده می‌شود.

براساس گزارش‌های منتشر شده، بازار جهانی محصولات الاستومر و لاستیک در سال ۲۰۲۱ به رقم ۷۰ بیلیون دلار خواهد رسید.

شرکت گرافاین به دنبال استفاده از این پتانسیل‌ها برای حضور در بازار جهانی است، بسیاری از تولیدکنندگان لاستیک و الاستومر در جهان نسبت به گرافن علاقه‌مند هستند که این موضوع برای شرکت گرافاین یک فرصت است.

ویجایاراگاوان می‌گوید: «از راه‌اندازی این شرکت بسیار خوشحالیم چرا که ما در این حوزه تخصص داریم و می‌توانیم به شرکت‌های دیگر کمک کنیم تا از گرافن استفاده کنند. با استفاده از گرافن می‌توان کارایی جدیدی در محصولات ایجاد کرد و کارایی محصولات جدید را نیز بالا برد. گرافن می‌تواند استحکام، انعطاف‌پذیری و پایداری گرمایی و شیمیایی محصولات را افزایش دهد.»

به اعتقاد بنیان‌گذاران این شرکت، همکاری با گرافاین به شرکت‌های تولیدکننده محصول کمک می‌کند تا کامپوزیت‌های الاستومری خود را به سرعت وارد بازار کنند در حالی که هزینه‌های خود را کاهش داده و ریسک‌ سرمایه‌گذاری آنها نیز کمتر می‌شود.

ماریا ایلیوت می‌گوید: «کسب و کار ما این است که به شرکت‌های علاقه‌مند به استفاده از نانومواد کمک کنیم تا از این نانومواد در محصولات الاستومری و پوشش‌ها استفاده کنند.»