آلاچیق خود را با رنگ نانوکامپوزیتی آب‌گریز محافظت کنید

رنگ نانوکامپوزیتی آب‌گریز یکی از طرح‌های برنامه‌ی تجاری‌سازی فناوری نانو (Nano Match) است. این رنگ در حال حاضر به صورت پایلوت در چند پروژه‌ی مختلف استفاده شده‌است.

شرکت بهسان نانوتک، رنگ نانوکامپوزیتی آب‌گریز خود را در غرفه‌ی نانومچ برای علاقه‌مندان عرضه می‌کند. حسین نجف خانی، مدیرعامل این شرکت، می‌گوید: « رطوبت یکی از مشکلات رایج در سازه‌هاست و نشست آب می‌تواند موجب فرسودگی و آسیب به سازه‌ها شود. با توجه به مشکلات و محدودیت‌های رنگ‌های رایج، ما به دنبال عرضه‌ی محصولی بودیم که بتواند مانع از خوردگی سازه‌ها شود؛ از این رو با استفاده از نانوکامپوزیت‌های آلی و معدنی اقدام به تولید رنگی با خاصیت آب‌گریزی کردیم. در این رنگ از نانوذرات برای ایجاد خاصیت آب‌گریزی استفاده شده است.»

نجف خانی درباره‌ی‌ فروش و بازاریابی این محصول می‌گوید: « در حال حاضر این محصول توسط یکی از استارت‌آپ‌های دانشگاه صنعتی شریف برای ساخت خانه‌های ویلایی در شمال کشور مورد استفاده قرار گرفته است. ما ۴۰۰ لیتر از این محصول را به این استارت‌آپ فروخته‌ایم. علاوه براین، به صورت آزمایشی در نمای یک ساختمان در اراک نیز استفاده شده است.»

مدیرعامل شرکت بهسان نانوتک درباره‌ی ویژگی‌های این محصول می‌گوید: « علاوه برخواص آب‌گریزی عالی، این محصول چسبندگی و نفود بالایی در سطح داشته و می‌تواند مقاومت مکانیکی و شیمیایی را نیز افزایش دهد. علاوه براین، این محصول می‌تواند سطح را در برابر پرتو فرابنفش حفظ کرده و پایداری بالایی داشته باشد. یکی از جذابیت‌های این محصول، مقاومت دربرابر تغییر رنگ و گرایش به زردی است. این رنگ نسبت به نمونه‌های خارجی قیمت کمتری دارد.»

دامنه‌ی استفاده از این محصول وسیع است، به‌طوری که از آن می‌توان در میز و صندلی، مبلمان چوبی، آلاچیق و سونای خشک استفاده نمود.

این محصول ماحصل همکاری مشترک جمعی از محققان و فارغ التحصیلان دانشگاه صنعتی شریف بوده و در غرفه‌ی نانومچ برای بازدید علاقه‌مندان عرضه می‌شود.