همکاری دو شرکت برای ساخت میکروLED حاوی نقاط کوانتومی

شرکت نانوکو با همکاری شرکت پلیسی‌سمیکانداتکورز قصد دارد تا میکروLEDهای کوچک حاوی نقاط کوانتومی تولید کند. ابعاد پیکسل‌های این نمایشگرها به دلیل وجود نقاط کوانتومی ۸۷ درصد کاهش یافته است.

شرکت نانوکو (Nanoco) اعلام کرد این شرکت وارد همکاری مشترک با شرکت پلیسی‌سمیکانداتکورز (Plessey Semiconductors) شده تا نمایشگرهای میکروLED کوچک با کارایی بالا تولید کنند. این نمایشگرها دارای قدرت تفکیک بالایی بوده و در آنها از نقاط کوانتومی استفاده شده‌است.

در قالب این همکاری مشترک، این دو شرکت قصد دارند تا ابعاد پیکسل‌های نمایشگرهای میکروLED را کاهش دهند که برای این کار از فناوری نانوذرات نیمه‌هادی نقاط کوانتومی عاری از کادمیم استفاده شده‌است.

پلیسی قصد دارد تا نقاط کوانتومی شرکت نانوکو را در بخش‌های انتخابی از ویفر LED آبی استفاده کند؛ با این کار رنگ‌های قرمز و سبز تولید می‌شود و ابعاد پیکسل‌ها ۸۷ درصد کاهش می‌یابد.

شرکت نانوکو یکی از تولیدکنندگان نقاط کوانتومی عاری از فلزات سنگین نظیر کادمیم است که در ساخت نمایشگر مورد استفاده قرار می‌گیرد. منع فروش نمایشگرهای حاوی کادمیم می‌تواند موجب رونق بیشتر کسب و کار شرکت نانوکو شود.

کادمیم یکی از شش ماده‌ای است که از سوی اروپا با ممنوعیت استفاده در تجهیزات الکترونیکی مواجه بوده و جزء فلزات سنگین بسیار خطرناک دسته‌بندی می‌شود. میزان سمیت این ماده ده برابر بیشتر از جیوه و سرب است.

بیشتر نمایشگرها و تلویزیون‌های ساخته شده در دنیا توسط شرکت‌هایی نظیر سامسونگ روی راهبرد استفاده از فناوری نقاط کوانتومی عاری از کادمیم متمرکز است. اخیراً شرکت‌های مختلفی در حال تغییر راهبرد و گسیل‌شدن به سوی استفاده از فناوری عاری از کادمیم هستند تا خطرات زیست‌محیطی محصولات خود را به حداقل برسانند.

شرکت نانوکو معتقد است که اختلاف اندک میان کارایی کادمیم و جایگزین‌های کادمیم نباید دلیلی برای استفاده از آن باشد. مسئولان شرکت نانوکو معتقدند که پذیرش فناوری نقاط کوانتومی با آهستگی انجام می‌شود این در حالی است که تغییر قوانین و اعمال محدودیت برای استفاده از نقاط کوانتومی کادمیمی نیز چندان روی بهبود بازار تأثیر مثبت نداشته است.

نانوکو یک شرکت انگلیسی تولیدکننده نقاط کوانتومی عاری از کادمیم است که از سال ۲۰۰۱ فعالیت خود را آغاز کرده است. این شرکت به تولیدکنندگان نمایشگر، محصولات ویژه‌ای ارائه می‌کند.