حمایت از طرح‌های فناورانه در چهارمین نوپاهای فناوری‌های همگرا

با توجه به چالش‌های پیش‌آمده در اثر شیوع بیماری کرونا در زمستان ۹۸ و بهار ۹۹، مهلت شرکت در چهارمین فراخوان نوپاهای فناوری‌های همگرا تا ۳۱ خردادماه ۱۳۹۹ تمدید شد. متقاضیان می‌توانند با ورود به سایت رسمی مرکز راهبردی فناوری‌های همگرا منوی فراخوان‌های نوآورانه نسبت به تکمیل فرم ثبت طرح اقدام کنند.

نوپاهای فناوری‌های همگرا (نوپا) از جمله برنامه‌های معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری است که به حمایت مادی و معنوی تیم‌های فناور در حوزه فناوری‌های همگرا (NBIC) می‌پردازد. منظور از فناوری‌های همگرا یا انبیک همگرایی و ترکیب فناوری‌نانو، زیست‌فناوری، فناوری اطلاعات و علوم شناختی با هم است.

متقاضیان شرکت در فراخوان نوپا باید حداقل یک نمونه اولیه از طرح خود در حوزه فناوری‌های همگرا داشته باشند. این طرح باید دارای جزء یا اجزایی باشد که در ساخت آن‌ها دست کم از دو فناوری از فناوری‌های NBIC استفاده شده باشد و عملکرد محصول به هم‌افزایی و تعامل این فناوری‌ها وابسته باشد. علاقه‌مندان می‌توانند تا ۳۱ خردادماه ۱۳۹۹ در چهارمین دوره از برنامه شرکت کنند.

محور علمی برنامه، مطابق با گزیده‌ای از فهرست کالاها و خدمات دانش‌بنیان، ویرایش ۱۳۹۸ انتخاب شده است. سرفصل‌های این ۶۱ محور در ادامه اشاره شده است:

۱- فناوری زیستی، کشاورزی و صنایع غذایی (شامل ۲۰ محور)

۲- دارو و فراورده‌های پیشرفته حوزه تشخیص و درمان (شامل ۱۵ محور)

۳- مواد پیشرفته و محصولات مبتنی بر فناوری‌های شیمیایی (شامل ۸ محور)

۴- ماشین‌آلات و تجهیزات پیشرفته (۲ محور)

۵- وسایل، ملزومات و تجهیزات پزشکی (شامل ۶ محور)

۶- سخت‌افزارهای برق و الکترونیک، لیزر و فوتونیک (شامل ۷ محور)

۷- فناوری اطلاعات و ارتباطات و نرم‌افزارهای رایانه‌ای (شامل ۳ محور)