دریافت مجوز آزمون بالینی نانوداروی ضدسرطان چشم

یکی از شرکت‌های حوزه نانودارو، موفق به دریافت تأییدیه سازمان غذا و دارو برای انجام آزمون بالینی روی نانوذرات دارویی خود شده است. این ترکیب برای مقابله با تومور چشم طراحی شده است.

آئورا بیوساینس (Aura Biosciences) اعلام کرد که مجوز آغاز مطالعات بالینی روی نانوداروی خود را از سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) دریافت کرده است. این نانودارو حاوی نانوذرات ویروسی است که قادر به اتصال انتخابی به سلول‌های سرطانی در چشم بوده و می‌توان از آن برای درمان تومور چشم استفاده کرد.
الیزابت دیلوس پینوس، بنیانگذار و مدیرعامل شرکت آئورا، می‌گوید: «با پیشرفت‌های انجام شده روی داروی AU-011، ما می‌توانیم مسیرهای تازه‌ای به سوی دنیای تازه‌ای از روش‌های درمانی باز کنیم. در این حوزه‌ها هنوز هیچ دارویی توسط FDA تأیید نشده است. ما امیدواریم که این نانودارو بتواند برای درمان تومورهای کوچک که در مراحل اولیه رشد خود قرار دارد، مورد استفاده قرار گیرد و امکان حذف این تومورها را از چشم بیماران به وجود آورد.»
در این آزمون بالینی، داوطلبان که در مراحل اولیه رشد تومور چشم هستند، در یک مرحله از این دارو استفاده می‌کنند تا ایمنی و کارایی دارو مشخص شود.
تومور داخل چشم نوعی سرطان است که بخش‌های مختلفی از چشم نظیر عنبیه و کوروئید را درگیر می‌کند. این سرطان در میان سه لایه از چشم شکل می‌گیرد. دلیل ایجاد این تومور مشخص نیست، اما پرتو فرابنفش نقش مهمی در افزایش نرخ تشکیل این تومور دارد. در حال حاضر از ترکیب رادیودرمانی و چند روش درمانی مختلف برای زدودن این تومور استفاده می‌شود. هیچ روش مؤثر دیگری برای حل این مشکل در بازار وجود ندارد.
AU-011 اولین دارو در دسته داروهای هدفمند است که برای مقابله با تومور چشم طراحی شده است. این روش درمانی شامل نانوذرات ویروسی است که می‌تواند به صورت انتخابی تومور سرطانی را مورد هدف قرار دهد.
این دارو از طریق تزریق به درون چشم، وارد بدن می‌شود. زمانی که دارو با لیزر فعال شد، به سرعت وارد چشم شده و غشاء سلول سرطانی را مورد حمله قرار می‌دهد.