نانوپوشش ضد بازتاب روی سطح عینک و آیینه

نانوپوشش ضدبازتاب توسط شرکت اورنگ صنعت سپاهان تولید شده است که از آن می‌توان روی سطح عینک، آیینه و ادوات اپتیکی استفاده کرد.

شرکت اورنگ صنعت سپاهان در زمینه طراحی و ساخت پوشش‌های اپتیکی بر روی انواع قطعات و تجهیزات فعالیت می‌کند. این شرکت اخیراً با استفاده از تجهیزات لایه‌نشانی شرکت یارنیکان صالح موفق به ارائه فناوری پوشش ضدبازتاب شده است. این نانوپوشش با قرار گرفتن روی سطوح مختلف، مانع از بازتاب نور مرئی می‌شود.

پوشش‌های ضد بازتاب از سال‌ها پیش برای حل مشکلات ناشی از انعکاس‌ که به‌شدت میزان نور فرودی را کاهش می‌دهد به کار رفته‌اند. کاربرد نانوپوشش‌های چندلایه بر روی سطح جلویی سلول‌های فوتوولتاییک یا ادوات اپتوالکترونیک، بازتاب نور فرودی را کاهش داده و به بهبود عملکرد این وسایل منجر می‌شود.

از جمله مزیت‌های این فناوری می‌توان به کاهش چشمگیر شدت انعکاس، بهبود مقاومت به خراش و خوردگی و حذف آلاینده‌های زیست‌محیطی به سبب استفاده از روش PVD اشاره کرد.

از این نانوپوشش‌های ضدبازتاب می‌توان در عینک‌ها، آیینه‌ها و ادوات اپتیکی استفاده نمود.

اعمال نانوپوشش‌های تزئینی، نانوپوشش‌های ضدخوردگی و نانوپوشش‌های ضدسایش از قابلیت‌های تجهیزات پوشش‌دهی تولیدی شرکت یارنیکان صالح است.  به طور کلی استفاده از پوشش، به منظور ارتقا خواص سطحی محصولات و قطعات صنعتی صورت می‌گیرد. با توجه به معضلات پرهزینه از جمله سایش و خوردگی، طی سال‌های اخیر استفاده از نانوپوشش‌ها در صنعت اهمیت روزافزونی یافته است. در این راستا، شرکت‌های مختلفی در کشور اقدام به ارائه خدمات پوشش‌دهی یا تولید تجهیزات پوشش‌دهی کرده‌اند. شرکت دانش بنیان یارنیکان صالح یکی از شرکت‌هایی است که توانسته با تکیه بر دانش ایرانی، تجهیزات اعمال نانوپوشش‌های چند منظوره را در مقیاس صنعتی تولید و به سایر صنایع عرضه کند.